Naše vybavení
- Halová laboratoř
- Pracoviště chemicko - tepelného zpracování
- Metalografie
- Zkoušení materiálů
- Materiálová chemie
- Laserové zpracování materiálů
Halová laboratoř
Vybavení:
- Model kovacího lisu CKW6000 s výkonem 10 tun a programově řízeným ovládáním procesu kování
- Jednokomorová programovatelná pec Nabertherm do teploty 1200 °C s digitálně programovatelnými režimy včetně využití dat ze souboru z externího zařízení
- Jednokomorová odporová pec do teploty 1150 °C , vyrobená na zakázku firmou LAC s.r.o.
Pracoviště chemicko - tepelného zpracování
- Pracoviště pro kalení, cementaci, popouštění, nitrocementaci a nitridaci. Zařízení bylo zakoupeno od firmy LAC s.r.o. Vnitřní rozměry pece jsou 300x150x400 mm, maximální hmotnost vsázky je 20 kg. Maximální pracovní teplota je 950 °C, kalicím médiem je olej.
Metalografie
Vybavení:
- Řádkovací elektronový mikroskop Philips XL30ESEM s EDX analyzátorem – dokumentace topografie povrchu a případně i mikrostruktury s požadovaným zvětšením (až 80.000x), pomocí „kanálování“ informace o strukturním stavu (rekrystalizovaných zrnech), využití EDX analýzy k prvkovému složení v mikrolokalitách materiálu.
-
Obrazová analýza LUCIA v kombinaci s metalografickým mikroskopem Nikon Optiphot 100S a stereolupou NIKON SMZ 800 – dokumentace povrchového stavu a mikrostruktury, pomocí obrazové analýzy hodnocení strukturního stavu a kvantifikace povrchových defektů.
-
Optický mikroskop Observer Zeiss Z1M, který je vybaven motorizovaným stolkem s možností posuvu vzorku ve třech osách (x, y, z) s přesností kroku 10 nm a tím umožňuje vytvářet panoramatické snímky libovolných rozměrů. Díky pohybu v ose „z“ je možné pomocí mikroskopu snímat topografii povrchu a měřit a vyhodnocovat reliéf včetně plošné drsnosti. Obrazová analýza softwaru AxioVision disponuje řadou funkcí (např. kvantifikace velikosti zrna, podíl nekovových vměsků nebo podíl fází ve struktuře).
- Konfokální mikroskop Olympus Lext OLS 3100 je konfokální laserový rastrovací mikroskop, umožňující zobrazení povrchů materiálů a součástí od přehledového, složeného z více zorných polí, až po submikronové s nestandardní rozlišovací schopností zobrazení 100 nm a se schopností velmi přesného 3D měření 40 nm. Rozsah zvětšení 120x až 14 400x. Ovládací software poskytuje jednoduché, uživatelsky velmi příjemné rozhraní s pokročilou analýzou obrazu.
-
Metalografická pila Struers - Discotom 6 -jedná se o univerzální automatickou pilu s konstatní rychlostí posuvu, s funkcí automatického snížení rychlosti posuvu při rychlém řezání tvrdých materiálů a s efektivním chladícím systémem.
-
Lis Struers – Citopress 10 k zapékání metalografických vzorků. Tento jednokomorový lis se vyznačuje velmi krátkou dobou zapékání (5 minut včetně chlazení). Průměr vzorku je buď 30 mm nebo 50 mm v závislosti na použitém průměru zapékacího válce.
Zkoušení materiálů
Vybavení:
- Ultrazvukový detektor Olympus EPOCH 1000i s Phased Array režimem pro nedestruktivní zkoušení materiálu - všechny základní typy nedestruktivních zkoušek: vizuální, kapilární zkoušky, magnetickou polévací metodu, akustickou emisi, metodu vířivých proudů a ultrazvukovou zkoušku, měření tlouštěk a zjišťování netěsností.
-
IMPACT TESTER - analýza povrchu i tenkých vrstev při dynamickém namáhání - přístroj vlastní výroby.
-
Testy korozní odolnosti materiálů, včetně zkoušek v solné komoře. Vyhodnocení exponovaných vzorků je zajištěno pomocí metalografie, chemické analýzy, tribologickými metodami, zkouškami mechanických vlastností.
Materiálová chemie
Vybavení:
-
Mikrovlnné pece – iniciace chemických reakcí v kapalné i pevné fázi mikrovlnným zářením. Jedno zařízení je vybaveno pro externí míchání reakční směsi elektromagnetickým míchadlem a provádění reakce za použití zpětného chladiče.
-
Laboratorní elektrolyzéry – pro elektrolýzu ve vodných a nevodných prostředích při simultánním přivádění inertního plynu, měření teploty a napojení zpětného chladiče.
-
Rotační vakuový odpařovák – pro pohodlné odstranění organických níževroucích rozpouštědel z reakčních směsíVarný polymerizátor – umožňuje polymerizace reakčních směsí za zvýšené teploty.
-
Varný polymerizátor – umožňuje polymerizace reakčních směsí za zvýšené teploty.
-
Tlakový polymerizátor ACRAMAX – pro tlakovou laboratorní polymerizaci různých systémů.
-
Polymerační pec FOTOLAB – pro laboratorní polymerizaci účinkem UV záření.
-
Molekulární modely HGS Polyhedron Molecular Models a Molymod®
-
Chemický software CHEMOFFICE® 2010
-
Materiálový výukový systém CES EduPack® 2013 (společně s KKS)
Laserové zpracování materiálů
Laserové pracoviště je vybavené 4kW diskovým laserem od firmy Trumpf, doplněné optikou pro svařování, navařování a kalení. Provádíme zde výzkum zpracování materiálů laserovým paprskem a v rámci spolupráce s průmyslovými firmami vyvíjíme technologie pro konkrétní aplikace. Nabízíme zpracování kusových a malosériových zakázek, připravíme prototypové díly apod. Jako jediná univerzita v ČR vyučujeme specializovaný předmět zaměřený na laserového zpracování materiálů. Díky vysoké odbornosti dlouhodobě vyučujeme v kurzech pro kvalifikovaný svařečský personál (EWE, EWT) ve svařečských školách po celé republice.
Vybavení:
Laserové svařování - věnujeme se především svařování vysokopevných a žárupevných ocelí pro energetiku a dopravu a také svařování silnostěnných materiálů. Svařování bez přídavného materiálu může být doplněno o svařování s přídavným drátem (cold wire welding) nebo práškem.
Laserové navařování - hledáme nové aplikace laserového navařování povrchů, například pro petrochemický nebo těžební průmysl. Provádíme vývoj technologií pro opravy forem, zápustek, turbinových lopatek a dalších strojních dílů. Technologii lze modifikovat i na aditivní výrobu větších dílů metodou direct laser metal deposition (DLMD).
Kalení povrchu laserem - zabýváme se kalením povrchu laserem s cílem zvýšení tvrdosti, odolnosti proti otěru a životnosti. Hlavními aplikacemi jsou formy, nástroje, ozubená kola, hřídele a další podobné strojní díly. Zabýváme se vždy s ohledem na hlubší pochopením vlivu na strukturu, vlastnosti, únavu, zbytková napětí atd.